Opublikowany przez: Mela134
Autor zdjęcia/źródło: Zapalenie ucha u dziecka@flikr.com/Sakena Ali
Bardzo rzadko się zdarza, że chorobotwórcze drobnoustroje trafiają do ucha przez krwiobieg, a jeszcze rzadziej wnikają bezpośrednio z zewnątrz ucha. Czynnikiem, który na pewno sprzyja zachorowaniu, jest niedoskonałość układu immunologicznego u małych dzieci. Po ukończeniu 7. roku życia infekcje ucha zdarzają się znacznie rzadziej.
Poza budową anatomiczną uszu i nie w pełni wykształconym układem odpornościowym u małego dziecka, są też inne czynniki:
ZOBACZ: Problemy z uszami u dzieci? Zobacz jak im zapobiegać!>>>
Zapalenie ucha powodują najczęściej te same bakterie, które są przyczyną zapalenia gardła czy krtani Znacznie rzadziej sprawcą bywają wirusy. Powodują one powstawanie wysięku, który jest świetną pożywką dla bakterii. W miarę nasilania się infekcji narasta obrzęk błony śluzowej wyściełającej trąbkę słuchową, co upośledza jej drożność. W takim przypadku dochodzi do zaburzeń ciśnienia wewnątrz ucha, a to z kolei powoduje obrzęk błony bębenkowej i wzmożone wydzielanie śluzu. Z powodu niedrożności trąbki słuchowej, śluz ma utrudniony odpływ i gromadzi się. Może spowodować pęknięcie błony bębenkowej, wówczas z ucha zaczyna sączyć się wydzielina.
Zapalenie ucha dzielimy na ostre i przewlekłe. Stany zapalne ucha w których dochodzi do gromadzenia się płynu nazywamy wysiękowymi, a śluzowymi, gdy wydzielina gromadzona w uchu ma konsystencję śluzu. Charakterystyczne objawy to:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Patrycja Sobolewska 2016.07.17 20:17
trzeba uwazac !
Stokrotka 2016.07.15 17:03
U nas na razie było tylko raz.. bardzo dokuczliwy ból
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.